امروز : شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۳/۱۰ - ۹:۵۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان

منطقه “قاسم آباد” دهکده صنایع دستی گیلان لقب می گیرد

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان از معرفی قاسم آباد رودسر به عنوان دهکده صنایع دستی استان در هفته صنایع دستی خبر داد.

به گزارش رودسریها ، سلمان شاه محمدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به ظرفیت های غنی فرهنگی همچون لباس محلی قاسم آباد، چادر شب بافی و جاذبه های طبیعی تلاش می شود تا از این ظرفیت ها برای جذب گردشگر و توسعه گردشگری در استان بهره گرفته شود.

 

وی با بیان اینکه در قاسم آباد ۳۰۰ هنرمند به تولید صنایع دستی و هنرهای سنتی اشتغال دارند، به جایگاه این روستا در زنده نگاه داشتن هنر و سنن گذشتگان اشاره کرد و گفت: قاسم آباد، سند هویتی هنر در استان گیلان است.

 

شاه محمدی توضیح در ارتباط با جزئیات بیشتر در زمینه دهکده صنایع دستی گیلان را به هفته صنایع دستی و با حضور مسئولان کشوری موکول و برپایی جشنواره های صنایع دستی اعم از چادرشب بافی، لباس محلی و نیز شکرگزاری برداشت محصولات کشاورزی در قاسم آباد را بمنظور برندسازی محصولات صنایع دستی، معرفی ابعاد فرهنگی روستا و نیز نوآوری در تولیدات هنرمندان عنوان کرد.
وی با اشاره به نوار ۴۵ کیلومتری ساحلی در رودسر افزود: فضای این شهرستان، ظرفیت های لازم برای پذیرش گردشگران را داشته و سعی می شود تا از این فرصت در فصل های مختلف سال نهایت استفاده را ببریم.
قاسم آباد از توابع بخش چابکسر شهرستان رودسر در شرق استان گیلان است که لباس محلی این دیار موسوم به لباس قاسم آبادی و چادر شب بافی آن شهرت جهانی یافته است.
شاه محمدی در بخش دیگری از سخنانش به ظرفیت گیلان در توسعه گردشگری بر مبنای صنایع دستی اشاره کرد و افزود: این استان بر اساس ارزیابی های صورت گرفته از سوی معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در برپایی بیشترین تعداد بازارچه های موقت عرضه و فروش محصولات صنایع دستی در نوروز ۹۵ در سطح کشور مقام برتر را کسب کرده است.
وی ادامه داد: با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته، در تمامی شهرها بویژه در مبادی ورودی و خروجی استان تعداد ۲۳ بازارچه موقت با ۵۹۲ غرفه و ۶۶ ایستگاه صنایع دستی برپا شد که در آنها هنرمندان به عرضه مستقیم انواع محصولات تولیدی خود پرداختند که این امر علاوه بر کسب درآمد برای هنرمندان استان مورد استقبال مسافران و گردشگران نیز قرار گرفت.
از ۹۰ رشته صنایع دستی گیلان، ۷۱ رشته فعال است و تاکنون شش هزار و ۲۹۸ هنرمند هنرهای سنتی و صنایع دستی استان بیمه شده اند.
رشتی دوزی ، لباس محلی ، چادرشب بافی ، خراطی ، چوب تراشی ، گره چینی ، نازک کاری ، منبت و معرق چوب ، کدوی منقوش ، حصیربافی ، بامبوبافی ، مرواربافی ، سفالگری ، کاشی معرق ، مینای خانه بندی ، چلنگری ، قلمزنی ، گلیم بافی ، جاجیم بافی ، شال بافی ، نمد مالی ، جوراب بافی ، عروسک بافی، قلاب بافی و …برخی از هنرهای سنتی و صنایع دستی گیلان است
بیستم خردادماه در گاهشمار کشور، روز صنایع دستی نامگذاری شده است.

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کسب درآمد
© 2015 کلیه حقوق مادی و معنوی برای این سایت محفوظ میباشد.