امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۶/۲۰ - ۱۳:۰۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان
یک فعال اجتماعی اقتصادی :

انتخاب شهرداران سفارشی و جناحی ،منافی برنامه توسعه کشور و آفتی برای شهرسازی است

یک فعال اجتماعی اقتصادی گفت: انتخاب شهرداران سفارشی و جناحی ،منافی برنامه توسعه کشور و آفتی برای شهرسازی است

به گزارش خبرنگار رودسریها ، علیرغم این که جامعه و دولت در ایران در مسیر گسترش و رشد قرار گرفته و در بسیاری از ابعاد همگام و ( گاه جلوتر از) بسیاری از کشورهای پیشرفته ی دنیا در حال حرکت است، اما نگاه کلی به مسئله شهرداری و مسئولیت حساس و کلیدی «شهردار» هنوز نگاهی عقب افتاده است که به شکل ضروری نیاز به اصلاح دارد.

 

صاحب رهبر در این خصوص به خبرنگار رودسریها گفت: باید ببینیم مقوله ی شهرداری به شکل رسمی و استاندارد چگونه تعریف شده است و قرار است این نهاد چه میزان از مطالبات کلّی و جزئی جامعه را سامان ببخشد.

 

وی ادامه داد : در راستای این تعریف است که باید گفت شهرداری پیش از هر چیز حرفه ایی است که مبتنی بر علم ودرایت است و قرار نیست با روابط یا تخصص های دیگر و غیرمرتبط کسی را به این مسئولیت گماشت. نگاهی فرا مرزی هم که بیفکنیم. می بینیم که در دنیا «شهرداری » یکی از مهمترین پستهاست که با حساسیت بسیار خاصی به افرادِ ذی صلاح واگذار میشود.

 

فعال اجتماعی و اقتصادی اظهار داشت: خاستگاه تخصص و علم یک شهردار باید ریشه در علومی همچون علم شهرسازی ،مدیریت بحران شهری، ساخت زیربنایی شهر و دانش هایی از این دست داشته باشد. این مسائل شروط لازمه برای تصدی این جایگاه است. اما تدبیر و روحیه ی مشورت طلبی در کنار شجاعت و اهتمام ورزیدن به امور فرهنگی شروط مکمّل آن محسوب می شود. برای مثال وقتی یک شهردار خودسرانه و بدون ارائه ی توضیحی به نهادهایی همچون محیط زیست و حتی کمپین های حمایت از محیط زیست اقدام به قطع درختان می کند، این اقدام را صرفاً نباید به چشم مکانیکی نگاه کرد بلکه این شهردار در عین حال که مشغول تخریب محیط زیست است، تخریب بزرگتری را انجام می دهد او زحمات بسیاری از معلمان؛ خانواده ها و متصدیان فرهنگ که عشق و محبت به طبیعت را به فرزندان ما می آموزند را دارد تخریب می کند. یک درخت شاید دوباره کاشته شود و یا از نو در بهار جوانه بزند ولی قطع باورها و آموزش هایی که فرزندان ما در بهار زندگی خود کسب کرده اند را باید با چه جبران کرد؟!

 

رهبر خاطرنشان کرد: این که گفتیم درایت به معنی جذب سرمایه های داخلی و برون شهری و استفاده از پتانسیل موجود در شهر برای رفاه شهروندان و برند کردن شهر و فضاسازی برای سرمایه گذاری است که نهایتاً باعث می شود یک شهر به اصالت، فرهنگ و نوعی برند یا الگو شدن نائل شود.

 

وی ادامه داد: نباید از کسی که با توصیه شهردار شده انتظار داشت که الفبای این مسائل را درک کند، چه رسد به این که با تلفیقی از دانش و عملکرد برنامه هایی همچون جذب سرمایه‌گذار یا توفیقات فرهنگی داشته باشد.

 

فعال اجتماعی اقتصادی تصریح کرد: در حوزه ی اقتصاد که بی شک امروزه یکی از مهمترین و زیربنایی ترین حوزه های فعالیت هر مدیر توانمند و دانایی است، جذب سرمایه‌گذار مرحله پایانی کار یک شهردار موفق است.

 

رهبر اذعان داشت: اگرچه بیرون گود نشستن و شعار دادن عملی ناپسندیده است ولی هرگونه نقدی را نباید با چنین برچسب هایی محکوم کرد. کار اشتباه را باید تذکر داد و گوشزد کرد.

 

وی اظهار داشت :اصولی ترین و ابتدایی ترین امور در این مسئله درک این حقیقت است که یک شهردار باید ویژگی های خاصی داشته باشد آگاهی از مسایل مختلف جامعه شناسی و عمرانی و اقتصادی و صنعتی و محیط بانی و در کنار اینها باید به مهندسی معماری و شهرسازی آگاهی و تسلط نسبی داشته باشد.

 

فعال اجتماعی اقتصادی گفت: اگر در جامعه ی مدرن زندگی می کنیم، اگر داریم مالیات شهروندی به دولتی می پردازیم که وظیفه ی تسهیل زندگی فردی و جمعی ما را بر عهده دارد و اگر قرار است به اعضای فعال و حساس اجتماع خود بدل شویم باید بپذیریم که آن زمان گذشت که مردم شهرداری را در جمع کردن زباله وکارهای عمرانی شهری می دیدند ،امروزه شهرداری یک نهاد ارزشمند مدیریتی است که با زندگی روزمره مردم ارتباط مستقیم دارد.

 

رهبر بیان کرد: همه می دانند و متأسفانه تکرار این مسئله به تدریج قبح آن را فرو ریخته؛ با این حال باید بپذیریم و به شدت همان طور که سر خانواده و فرزندان خود حساس هستیم بر سر این مسئله نیز حساس باشیم که متاسفانه پارتی بازی، روابط و رانت خواری، جای شایسته سالاری را گرفته است. اما این شرایط اسفبار غیرقابل تغییر نیست.

 

وی در پایان سخنانش گفت:  از روز روشن تر است که قرار گرفتن افراد بی سواد و کم تجربه در پست ها و مسولیت هایی که مردم با آن سرو کار دارند به صلاح جامعه اسلامی وملت ایران نیست. با این عزل و نصب های باندی وجناحی وسفارشی، ما قبرمان را به دست خودمان می کَنیم. دلیل این هم واضح است. اگر ایمان داشته باشیم که بار کج هر یک از ما نهایتاً به مقصد نمی رسد پس چگونه بار کج مدیران و مسئولان ما نهایتاً سبب رستگاری دنیوی و اخروی ما خواهد گردید؟! در همین راستاست که باید با پوست و خون مان درک کنیم که این گونه انتصاب ها منافی برنامه توسعه کشور است و بجای پیشرفت در امور ، چیزی جز عقب ماندگی و عدم توسعه به بار نخواهد آورد.

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کسب درآمد
© 2015 کلیه حقوق مادی و معنوی برای این سایت محفوظ میباشد.