امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۶/۲۱ - ۸:۳۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان
رودسریها گزارش می دهد؛

شهرستانی با ۱۴۷ هزار نفر جمعیت ، فاقد سینما

سینما فجر و سینما آسیا دو سینمای شهرستان ۱۴۷ هزار نفری رودسر در دهه هشتاد تعطیل شدند

به گزارش خبرنگار رودسریها ، بیست و یکم شهریورماه روز سینما نام گرفته است به همین بهانه، گذری زدیم به تاریخ داشته و نداشته سینما در این شهرستان.

 

نخستین سینما – تئاتر شهر در حدود دهه ۲۰ شمسی و در ابتدای سمت غربی و در محلی که هم اکنون به عنوان باشگاه بدنسازی مورد استفاده واقع شده تأسیس گردید و دارای ساختاری بسیار ابتدایی بوده به نحوی که شامل یک چهار دیواری و یک آپارات ساده پخش فیلم بود که عمدتا فیلمهای صامت را نشان میداد.

 

بهای بلیط سینما ۵ ریال بوده و تقریباً در حدود همین سال نیز سینما تئاتر مذکور تعطیل شد و پس از مدتی ابتدا بعنوان انبار برنج آقای مشعوف و سپس بهصورت باشگاه بدنسازی تغییر کاربری داد.(فیلمهایی که دارای صدا نبودند و تماشاگران صرفاً نمایش بازیگران را بدون ویژگیهای گفتاری تماشا میکردند) و توسط یک گرامافون در میان پرده ها موسیقی پخش میشد.

 

همچنین صندلی های موجود در سینما شامل صندلی های چوبی بود و جهت راه اندازی و کار با آپارات پخش فیلم شخصی بنام مرحوم اسدالله تالش لُرد را در یکی از سینماهای تهران به شهر رودسر دعوت کردند و نامبرده نیز پس از شروع به کار در سینما تئاتر به عنوان آپاراتچی در همین شهر ازدواج نمود، تشکیل زندگی داده و ماندگار شد.(گفتنی است که مردم آن زمان شهر رودسر به سبب عدم آگاهی از وظیفه کارگردان فیلم، شخص نامبرده را که در عمل وظیفه آپاراتچی داشته، بنام اسدالله کارگردان صدا می زدند)

 

لازم به ذکر است که گاهی از اوقات مسئولین سینما تئاتر گروه هایی از بازیگران تئاتر را از تهران به شهر رودسر دعوت مینمودند تا به اجرای برنامه های تئاتری در محل مذکور بپردازند که عمدتاً شامل نمایش های کمدی بود و آنچه که نگارنده در دوران نوجوانی خود یعنی حدود سال چهل شمسی بخاطر دارد بهای بلیط سینما ۵ ریال بوده و تقریباً در حدود همین سال نیز  سینما تئاتر مذکور تعطیل شد و پس از مدتی ابتدا به عنوان انبار برنج آقای مشعوف و سپس به صورت باشگاه بدنسازی تغییر کاربری داد. (شایان ذکر است که در آن دوره افرادی از هنرمندان رودسری در زمینه اجرای نمایشات تئاتری فعالیت داشته از جمله مرحوم تقی مؤمنی، مرحوم کسمانی و مرحوم محمد اسد خواه)

 

اما در سال ۱۳۴۲ سینما فجر در رودسر با ظرفیت ۴۳۰ نفر ایجاد شد و به اکران فیلم های روز کشور پرداخت. این سینما در دهه ۸۰ تعطیل شد.

سینما آسیای کلاچای دومین سینمای شهرستان رودسر در سال ۱۳۴۸ آغاز به کار کرد ولی آن هم بدلیل پاره از مشکلات مالی در دهه ۸۰تعطیل شد.

 

برگرفته از نوشته حسین (مسعود) نصری رودسری

 

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کسب درآمد
© 2015 کلیه حقوق مادی و معنوی برای این سایت محفوظ میباشد.