امروز : پنج شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۷/۰۷/۱۲ - ۴:۲۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان
رئیس بهزیستی رودسر

بیش از ۵۵۰۰ نفر در طرح آمبلیوپی بینایی سال ۹۶ غربالگری شدند

رئیس بهزیستی رودسر با بیان اینکه بیش از ۵۵۰۰ نفر در طرح آمبلیوپی بینایی سال ۹۶ غربالگری شدند،گفت: ۲۶ نفر نیاز به عینک داشتند که بهزیستی هزینه عینک آنهارا نیز پرداخت کرده است

مهدی قنبری در گفتگو با خبرنگار رودسریها درخصوص بیماری تنبلی چشم یا “آمبلیوپی” گفت: این بیماری نوعی اختلال بینایی است که اگر به موقع تشخیص و درمان نشود، فرد را از یک چشم بسیار کم بینا یا نابینا می‌کند، در صورت تشخیص به موقع، به راحتی و کاملا قابل درمان است.

 

وی ادامه داد:تنبلی چشم یا آمبلوپی (Amblyopia) که در حدود ۳٪ از افراد دیده می‌شود زمانی رخ می‌دهد که چشم در دوره کودکی دید طبیعی نداشته باشد. این اختلال که معمولاً در یک چشم دیده می‌شود بدلیل اختلال دید چشم تنبل بر اثر عوامل مختلف نظیر عیوب انکساری (دوربینی، نزدیک بینی، یا آستیگماتیسم)، انحراف چشم (لوچی یا استرابیسم)، و یا عدم شفافیت مسیر بینایی (ناشی از عواملی نظیر آب مروارید، کدورت قرنیه، و یا افتادگی پلک) رخ می‌دهد.

 

رئیس اداره بهزیستی شهرستان رودسر افزود: تنها راه پیشگیری از تنبلی چشم تشخیص به موقع عوامل ایجاد کننده آن است، بهترین سن برای درمان تنبلی چشم زیر پنج سالگی است.

 

قنبری خاطرنشان کرد: در سال ۹۶ به علت گستردگی شهرستان رودسر و همجوار بودن با شهرستانهای املش و لنگرود و روستاهای همجوار ۵۵۵۳ نفر مورد غربالگری بینایی قرار گرفتند و این آمار در سامانه ویژه تنبلی چشم نیز به ثبت رسیده است که از برش خود در این زمینه بسیار بهتر عمل کرده است. از این تعداد ۲۲۷ مورد مشکوک تشخیص داده شده که ۱۹۷مورد سالم بوده و ۲۶ نفر نیاز به استفاده از عینک داشتند. همچنین بهزیستی هزینه عینک این کودکان را نیز که به مبلغ سی میلیون و ۹۰۰ هزار ریال بوده نیز پرداخت کرده است.

 

وی با اشاره به اجاره طرح آمبلیوپی در سالجاری گفت:این طرح در سال ۹۷ از ابتدای آبان ماه در مراکز تحت نظارت بهزیستی (مهدها و روستامهدها) و نیز مراکز همکار(مدارس و خانه های بهداشت) به منظور پیشگیری از تنبلی چشم کودکان زیر ۶ سال نیز صورت خواهد گرفت.

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کسب درآمد
© 2015 کلیه حقوق مادی و معنوی برای این سایت محفوظ میباشد.