امروز : شنبه 16 می 2020
تاریخ : 2020/05/16 - 18:05 ذخیره فایل ارسال به دوستان

الواح میراث جهانی گیلان رونمایی شد

الواح میراث جهانی گیلان شامل جنگل های هیرکانی و روستای قاسم آباد رودسر با محوریت چادرشب بافی امروز (شنبه) بمناسبت پاسداشت هفته موزه و میراث فرهنگی در موزه میراث روستایی رشت رونمایی شد.

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش رودسریها ، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت: میراثی که جهانی می شوند، منحصر به فرد و فاقد جایگزین بوده و برای همه بشریت ارزشمند هستند؛ لذا محافظت و اهتمام به این آثار ارزشمند، زمینه ای برای توسعه گردشگری داخلی و خارجی است.
مسعود حلاج پور در حاشیه رونمایی از الواح یادشده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به تازگی دو اثر از گیلان به ثبت جهانی رسیده است که یکی از دلایل حفاظت از آنها، حفظ این میراث برای آیندگان است.
روستای قاسم آباد رودسر در بهمن ماه سال گذشته به عنوان روستای جهانی چادرشب بافی از سوی شورای جهانی صنایع دستی ( World Crafts Council) به ثبت جهانی رسید؛ این روستا نخستین اثر از گیلان است که بصورت مستقل در فهرست ثبت جهانی قرار گرفته است.
همچنین ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی که بخش عمده‌ای از آن در گیلان قرار دارد، در تیرماه سال ۹۸ در چهلمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان اعلام شد.

جنگل های هیرکانی از بقایای جنگل های دوران سوم زمین شناسی است و به لحاظ پایداری و قدمت از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد؛ حدود دو میلیون هکتار از این جنگل ها در ایران بویژه شمال کشور قرار دارد و ثبت جهانی این اثر ارزشمند در فهرست میراث جهانی اقدامی مناسب برای حفظ زیست بوم و گردشگری طبیعی است.

سه سایت از جنگل های هیرکانی شامل لیسار تالش، گشت رودخان فومن و سیاه رود رودبار مربوط به گیلان است و این مناطق به عنوان مناطق حفاظتی تلقی و هیچ گونه دخالت انسانی در آن انجام نخواهد شد و به عنوان جاذبه های طبیعی گیلان محسوب می شوند.
بیست و هشتم اردیبهشت ماه روز جهانی موزه و میراث فرهنگی است.

Print Friendly, PDF & Email
ارسال دیدگاه