امروز : یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۷/۱۱/۱۴ - ۲۲:۲۶ Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

پرسنل سازمان چای از ۱۵۰۰ به ۱۵۵ نفر و تولید چای از ۶۰هزار تن به ۲۵ هزار تن رسیده

پرسنل سازمان چای از ۱۵۰۰ به ۱۵۵ نفر و تولید چای از ۶۰هزار تن به ۲۵ هزار تن رسیده

به گزارش رودسریها ، در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۱۴ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی،  ۳ سوال را از وزیر کشاورزی مطرح کرد که عبارتند از: علت عدم ساماندهی محصولات کشاورزی همچون چای، مرکبات، سیب، کیوی و… چیست؟ نقش وزیر، معاونان و مدیران ستادی در شرکت‌های اقماری چگونه است و چرا ناظران کشاورزی از جمله چای پنج ماه از سال حقوق و بیمه ندارند؟

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بخش کشاورزی به دلیل اتکاء به منابع داخلی و تلاش مردمی در شرایط بحرانی از  ثبات بیشتری برخوردار است به همین دلیل نقش اساسی در تحقق اقتصاد مقاومتی اجرا می کند، گفت: کاهش سرانه اراضی قابل کشت، تخریب منابع پایه، پایین بودن راندمان تولید، کاهش صرفه اقتصادی، پیرسنی جمعیت بهره بردار، عدم رغبت جوانان به فعالیت در عرصه کشاورزی سبب ناپایداری این بخش اقتصادی  مهم شده است.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری با آگاهی کامل از جنگ اقتصادی علیه ایران جهت مقابله با این فشار، اقتصاد مقاومتی را به عنوان نقشه راه امت در پیچ حساس اقتصادی کنونی مطرح فرمودند تکیه اصلی بر سیاست‌های داخلی به روی ظرفیت های داخلی شامل ظرفیت های علمی، انسانی، طبیعی و مالی جغرافیایی و اقلیمی هستند، بدون شک بخش کشاورزی مزیت‌های تولید داخلی را دارا است و اقتصاد مقاومتی در سایه تقویت بخش کشاورزی محقق می شود.

عباسی با بیان اینکه امنیت عذایی بخش جدایی ناپذیر از بخش اقتصادی هر کشور است و بسیاری از کشورها در مواقع مختلف از حربه غذایی برای ایجاد امنیت اقتصادی و سیاسی خود بهره برده اند، افزود: خودکفایی در تولید در محصولات راهبردی در چنین شرایطی لازمه حفظ امنیت غذایی و اقتدار امیت ملی است امنیت اقلام راهبردی در درجه اول غذا و دارو از الزامات اقتصاد مقاومتی است لذا باید تولید داخلی کشور طوری شکل گیرد که در این زمینه‌ها کشور دچار مشکل نشود اما آقای وزیر برنامه‌های وزارت کشاورزی برای تحقق این مهم برنامه ای دارد یا خیر؟

وی با بیان اینکه وزارت کشاورزی بستری برای خلق ثروت در فرایند تولید، مصرف و اشتغال است، گفت: تامین ۹۰ درصد از ارزش مواد غذایی مورد نیاز، ۱۹درصد اشتغال مولد کشور، ۲۶درصد تولید ناخالص داخلی و ۲۶درصد صادرات غیرنفتی را وزارت کشاورزی بر عهده دارد، امنیت غذایی با اتکاء به تولید داخلی از مفاد سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی است که در سیاست‌های کلی برنامه‌های اقتصاد کشاورزی در برنامه ششم توسعه و اصل ۴۳ قانون اساسی مورد تاکید قرار گرفته است.

نماینده رودسر و املش در مجلس با اشاره به خالی شدن روستاهای کشورمان بیان کرد: طبق آمار سرشماری سال ۹۵ جمعیت روستایی به ۲۵ درصد و سن افراد ساکن در روستاها به بیش از ۴۰ سال رسیده است و علیرغم برخورداری روستاها از امکانات به دلیل نبود درآمد شاهد مهاجرت روستایان هستیم، آقای  دکتر حجتی آیا خبر دارید مهاجرین امروز در حاشیه شهرها زندگی و فرزندانشان نیز شیشه شور خودروهای من و شما هستند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درخصوص تراژدی غمبار چای و چای کاری و چای‌سازی و سازمان چای، اضافه کرد: روزی سازمان چای با ۱۵۰۰ پرسنل در سراسر کشور از چرخه تولید تا مصرف گسترش پیدا کرده بود اما حافظه تاریخ از یاد نبرده است که معاون باغبانی جنابعالی و خودتان در دولت اصلاحات با “طرح ساختار چای” سازمان چای را منحل کردید.

وی  ادامه داد: در سال ۷۹ طومار سازمان چای و این محصولات استراتژیک را در هم پیچیدید و امروز حق دارید که بگوید باید از نظام مهندسی ابلاغ بگیرند و چند روزی نظارت کنند آیا می توان به این صورت مشکل چای را حل کرد؟ ممکن است شما و معاون باغبانی تان که هم اکنون پس از ۱۸ سال همان سمت را برعهده دارند فراموش کرده باشید ولی مردم عزیز و غیور گیلان به ویژه چای کاران این خطه این اقدام شما را فراموش نکرده اند.

وی مطرح کرد: من خودم فرزند همان چای کاری هستم که روزی با تصمیمات نادرست شما به روز سیاه نشستیم، چه پاسخی دارید؟، روزی که سازمان چای مدیریت چرخه تولید، مصرف، گمرک، واردات، صادرات، بسته بندی و کیفیت و … را برعهده داشتند اما امروز از ۱۵۰۰ پرسنل به ۱۵۵ پرسنل رسیده و در گوشه گیلان منزوی شده است و به عنوان اداره کل حداقل اختیارات را ندارد چه طور می تواند مشکلات عمیق چای را با اختیارات محدود خود حل کند.

عباسی با بیان اینکه خبر دارید ۶۰ هزار تن تولید چای به کمتر از ۲۵ هزار تن رسیده است و آیا خبر دارید ۳۲ هزار هکتار از باغات آباد چای به کمتر از ۱۸ هزار هکتار رسیده است، دلیل این اتفاق نگاه غیرکارشناسانه و غلط تصمیم گیران در بخش کشاورزی است و امروز فرزندان همان چای کاران با مهاجرت به تهران و شهرهای بزرگ به دنبال لقمه نانی می گردند.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس ادامه داد: اگر بنا به حل مشکلات چای کاری و برنج کاری  را داشتید من امروز این سوال را در صحن مطرح نمی کردم چرا که این سوال یک سال پیش تقدیم شده بود سال ۹۷ با کدام کارشناسی و منطقی فقط ۴ درصد در محصول چای افزایش داشتید، آیا کشاورزان ما تورم ۴ درصدی یا بالای ۴۰ درصد را لمس کرده اند؟ چه کسی به سراغ کشاورز رفت و بابت تورم به آن ها وام و تسهیلاتی داد یا آنکه محصول آن ها را با قیمت بالاترین خریداری کند.

وی با اشاره به اینکه به قدری برنج نامرغوب وارد کشور شده که برنجکاران زحمت کش ما از کار و تولید بازمانده اند، بیان کرد: ای کاش درد و رنج کسانی که پای زمین کشاورزی برنج می روند را درک کرده و دست از واردات برنج نامرغوب برمی داشتیم.

نماینده مردم رودسر در مجلس شورای اسلامی خواستار سامان دادن وضعیت مدیریت در حوزه مدیریت با شایسته سالاری شد و افزود: ما به دنبال دادن کارت زرد به وزرا نیستیم بلکه فقط به دنبال رفع مشکلات تولید و موانع پیش رو کشاورزان هستیم./

پایان پیام

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
ارسال دیدگاه

© 2015 کلیه حقوق مادی و معنوی برای این سایت محفوظ میباشد.