امروز : یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۷/۱۱/۱۴ - ۲۲:۲۸ Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

تعاونی بهترین شکل کشاورزی زنجیره‌ای است

وزیر کشاورزی گفت: وزارت جهاد به کشاورزی قراردادی و زنجیره‌ای توجه ویژه‌ای دارد که البته تعاونی بهترین شکل کشاورزی زنجیره‌ای است.

به گزارس رودسریها ، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در صحن علنی امروز (یکشنبه ۱۴ بهمن) مجلس شورای اسلامی در جریان سوال اسدالله عباسی از خود درباره علت عدم ساماندهی محصولات کشاورزی، نحوه مدیریت شرکت های اقمار و همچنین علت عدم پرداخت حقوق و بیمه ناظران کشاورزی طی چند ماه اخیر، با یادآوری شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان گفت: نقطه شیوع این بیماری جویبار استان مازندران بود که مشکلاتی را برای تولیدکنندگان صنعت مرغداری به ویژه مرغ تخمگذار و همچنین مصرف کنندگان در ارتباط با کمبود ارز ایجاد کرد.

وی افزود: خوشبختانه با اقدامات سازمان دامپزشکی و تولیدکنندگان علی رغم ضربه سنگین به صنعت مرغ تخمگذار، امسال در وضعیتی قرار داریم که سازمان حمایت اعلام می کند قیمت تخم مرغ و مرغ از قیمت تعیین شده این سازمان کمتر است.

حجتی تصریح کرد: امروزه ۴۵۰ قفس در دریا داریم و این ربطی به دولت نداشته بلکه عمده آن ها مربوط به بخش خصوصی و عمومی است که سال هاست شروع شده و ظرفیت های بالقوه ای بوده که به صورت مطلوب به آن پرداخته شده است.

وی تاکید کرد: زمانی که کشاورزی از تولید معیشتی به انبوه می رسد، یا باید قراردادی باشد یا زنجیره ای و ما امروزه روی این دو محور کار می کنیم، البته ساختار آن سال ها زمان می برد.

وزیر کشاروزی اظهار کرد: در اغلب حوزه ها، کشاوزری قراردادی در حال شکل گیری است، به عنوان مثال محصول چغندرقند در قالب کشاورزی قراردادی است که کشاورزی با کارخانه قند قرارداد بسته و کارخانه قند محصول را در زمان کشت خریداری می کند. همچنین درخصوص محصولی مانند زعفران، موسسات و شرکت ها با ۳ هزار تولیدکننده قرارداد منعقد کرده و محصول را بعد از فرآوری در بازار های داخلی و خارجی عرضه می کنند.

حجتی اضافه کرد: تولید محصولات کشاورزی کشور های توسعه یافته در چارچوب زنجیره به شکل تعاونی است، ما باید با همکاری هسته های مدیریتی و اقتصادی را متناسب با بازار، زمان و مکان ایجاد کرده تا بتوانیم نهاده ها را در اختیار کشاورزان قرار دهیم و کشاورزان محصولات را با قیمت منطقی و منصفانه به بازار های داخلی و خارجی عرضه کنند؛ در برخی شاخه ها ممکن است زنجیره به صورت تعاونی نباشد، البته کار های اساسی مزرعه تا سفره اقدامی بلندمدت است و در دستور کار ما قرار دارد.

وی گفت: ۳۵ درصد تولید مرغ در زنجیره بوده و باعث حذف واسطه می شود، این اقدام فرهنگی را شروع کردیم، البته باید برای به نتیجه رسیدن، کار فرهنگی و تامین منابع مورد نیاز در دستور کار قرار گیرد.

حجتی با بیان اینکه اقتصاد صنعت چای سال هاست که شکل گرفته، اظهار کرد: این صنعت را می توان در قالب کشاورزی قراردادی مورد توجه قرار داد، ناظران کشاورزی در زمان عرضه برگ سبز چای، نظارت مناسبی را انجام می دهند تا کیفیت چای ارزیابی شده و اجحافی در حق کشاورزان صورت نگیرد. این اقدام برون سپاری است و براساس ماده ۱۶ قانون بهره وری ملزم به این کار شدیم که بر این اساس شرکت ها موظف می شوند کارکنان مورد نیاز را از سازمان نظام مهندسی به کارگیری کند.

وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: اگر منظور استخدام ناظران کشاورزی است، در اختیار مجلس است، البته مجوز استخدام ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر اتفاق می افتد و باید استخدام شوند، البته مشکلاتی از نظر بیمه دارند و ما به دنبال اتخاذ راهکار های مناسب برای رفع مشکلات آن ها هستیم؛ انتظار می رود به زودی مشکلات جانبی آن ها را حل و فصل کنیم، هر چند این افراد نیروی دولتی نیستند.

حجتی در ادامه با اشاره به سوال نماینده رودسر درباره اینکه نقش وزیر و معاونان و مدیران ستادی در شرکت های اقماری چگونه است، گفت: در طول این دوره ۴۴ شرکت که سهام کلی یا جزئی آن دولتی بوده واگذار شده است و بخش عمده ای که از شرکت ها بودند که در چارچوب مقررات سهام آن ها در یک سبد همگون به دهها هزار ایثارگر دفاع مقدس واگذار شده است.

وی خاطرنشان کرد: امروز مؤسسه جهاد توسعه یا شرکت های نظیر آنکه خود دارای شرکت های زیر مجموعه زیادی بودند، دیگر زیر مجموعه ای ندارند و تمامی شرکت های زیر مجموعه آن ها واگذار شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
ارسال دیدگاه

© 2015 کلیه حقوق مادی و معنوی برای این سایت محفوظ میباشد.