امروز : پنج شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۷/۱۱/۲۵ - ۲۱:۵۴ Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

نخستین جشن نفس شرق گیلان در رودسر برگزار شد

نخستین جشن نفس شرق استان گیلان با حضور خانواده‌های اهداکننده عضو در شهرستان رودسر برگزار شد.

به گزارش رودسریها ، بعدازظهر پنجشنبه نخستین جشن نفس شرق استان گیلان برای بزرگداشت ایثار، از خودگذشتگی، مهربانی و نوع‌دوستی خانوادههایی که اعضای بدن یکی از اعضای خانواده خود را اهدا کرده اند در رودسر برگزار شد.

 

شایان، سعید، محمد، اسحاق، محسن، مهدی، رقیه، یحیی، سیداحمد، اسامی که در این مراسم بارها و بارها از زبان مجری برنامه اعلام شد که به دلیل مرگ مغزی خانواده‌هایشان با سخاوت اعضای بدن انها را به بیماران نیازمند اهدا کرده‌اند.

پهلوانزاده مادر سیداحمد ۱۸ ساله که به دلیل مرگ معزی اعضایش اهدا شده در حاشیه این برنامه به خبرنگار مهر گفت:  فروردین۹۷ سید احمد در اثر سانحه تصادف دچار مرگ مغزی شد. کلیه و کبدش در بیمارستان به بیماران نیازمند پیوند زده و نسوج او هم به چند بیمارستان دیگر کشور ارسال شد.

در سوی دیگر سالن خانواده علی (شایان) گودرزنیا نوجوان ۱۶ساله رودسری به چشم می خورند که با اهدای اعضای بدن فرزند خود جان چند بیمار را نجات داده‌اند. علی ۱۹ بهمن ۹۶ به عنوان راکب موتور سیکلت با یک خودرو تصادف کرد و دچار مرگ مغزی شد. شیخ حسینی مادر شایان درباره اهدای عضو فرزندش به خبرنگار مهر گفت: تصمیم برای اهدای عضو کار سختی بود اما زمانی که متوجه شدم با با این کار می توانم جان چند نفر را نجات دهم، برای اهدای عضو فرزندم اقدام کردم.

وی با بیان اینکه کبد و کلیه فرزندش برای پیوند به بیمارستان نمازی شیراز ارسال شد، افزود: نسوج از جمله دریچه‌های قلب، چند قطعه استخوان، تاندون و چند عضو دیگر شایان نیز برای استفاده بیماران نیازمند اهدا شد.

مادر محسن یکی دیگری از اهداکنندگان عضو نیز در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: محسن از طریق سایت اقدام به ثبت نام در فرم اهداکنندگان عضو کرد و همیشه می‌گفت مادر کسی از فردای خودش خبر ندارد پس باید خودم اقدام کنم.

وی اهدای عضو عزیزان دچار مرگ مغزی را کاری ارزشمند دانست و اظهارکرد: خانواده‌ها با این کار زندگی را به بیماران هدیه می‌دهند.

 

اهدای اعضای ۲۰ بیمار مرگ مغزی در گیلان

در ادامه این مراسم معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه ازسال ۷۸ شرایط پیوند در گیلان فراهم شده است، اظهارکرد: استان گیلان در زمینه دانش فنی پزشکی از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است امروز این استان در زمینه پیوند کلیه سرآمد و پیشرو در کشور است.

علی داوودی با اشاره به اینکه با تلاش ‌های صورت گرفته از سال گذشته شاهد اهدای کلیه به جای فروش آن در استان گیلان هستیم، گفت: از سال ۸۷ تاکنون اعضای بدن ۱۴۰ بیمار مرگ مغزی در استان گیلان اهدا شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه هر روز شاهد پیشرفت علم و تکنولوژی در جهان هستیم، بیان‌کرد: فرهنگ اهدا باید در استان گیلان نهادینه شود.

معاون اجتماعی علوم پزشکی گیلان سالانه ۶۰۰ نفر براثر تصادفات دچار مرگ مغزی، معلولیت شده و یا جان خود را از دست می دهند، تصریح‌کرد: در این زمینه نیازمند فرهنگ‌سازی برای اهدای اعضا هستیم.

وی ادامه داد: از ابتدای امسال اعضای بدن ۲۰ بیمار مرگ مغزی در استان گیلان اهدا شده است.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
ارسال دیدگاه

© 2015 کلیه حقوق مادی و معنوی برای این سایت محفوظ میباشد.